Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Informaciona podrška za analitičko i dijagramsko određivanje prelomne tačke". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

Univerzitet u Beogradu

Fakultet organizacionih nauka

- s e m i n a r s k i r a d -

Tema: Informaciona podrška za analitičko i dijagramsko

određivanje prelomne tačke

Beograd

2001.

Sadržaj

Troškovi

2          Fiksni i varijabilni troškovi i njihova dinamika

3          Dobit i troškovi

6          Određivanje praga rentabilnosti

Pokazatelji

7

8          Princip rada informacione podrške

9          Kritika rada

10         Literatura

12         Prilog 1: Ilustracija rada programa

13

Troškovi

Troškovi su jedan od osnovnih pojmova savremene ekonomije. Oni su jedan od najznačajnijih faktora, ako ne i najznačajniji koji pored prihoda (dimenzija i karakteristika tržišta) utiče na dobit preduzeća.

Ali ne tako davno, o troškovima se nije znalo mnogo. Razvoj troškova počeo je sa razvojem tržišta i tržišne privrede. A troškovi, danas, predstavljaju faktor konkurentnosti preduzeća kao i kriterijum ocene performansi poslovnih organizacija.

Pod troškovima se još od vremena nastanka ovog termina podrazumevao novčani utrošak sredstava potrebnih za obavljanje neke delatnosti, bilo ona proizvodna ili uslužna.

Do današnjeg dana definicija troškova se nije izmenila, izmenio se samo pristup, izmišljene su nove metode za planiranje, dimenzioniranje i analizu troškova.

Dobit preduzeća jeste ključna kategorija za opstanak i rast, čija maksimizacija predstavlja osnovni i neizbežan cilj svakog preduzeća. Ona jeste ključna stavka za svaku menadžersku odluku. Zavisnost dobiti od troškova može se izraziti sledećom relacijom, koja predstavlja najuprošćeniji oblik ove funkcije :

Dobit = Prihod - Troškovi

Ako je osnovni cilj preduzeća da ostvari najveću moguću dobit, onda is toga indirektno proizilazi da je istovremeno osnovni cilj preduzeća minimizacija troškova.

Ali to nije sve. Troškovi nisu samo statička kategorija, već zavise i od vremena (inflacije, globalnih ekonomskih kretanja…), prostora i tokova u preduzeću.

Da bi uspešno upravljali preduzećem, rukovodioci (menadžeri) moraju u svakom trenutku znati iznose troškova. To je kao kada sednete u taksi i tokom vožnje posmatrate taksimetar kako otkucava cenu. Ali da biste poneli dovoljno novca za prevoz morate prvo isplanirati troškove prevoza. A pošto je osnovna funkcija menadžera planiranje, oni pre svega moraju planirati troškove koji će nastajati u budućnosti. Da bi smo uspešno planirali dobit preduzeća, a samim tim i troškove, potrebno je pre svega poznavati njihovu strukturu i dinamiku. Analiza troškova i karekteristični tipovi troškova jeste ujedno i tema sledećeg odeljka ovog rada.

Fiksni i varijabilni troškovi i njihova dinamika

Vratimo se primeru sa taksijem. Da biste znali da li imate dovoljno para za prevoz do željenog odredište morate prvo planirati troškove. Za to treba unapred znati i druge parametre osim cene prevoza po pređenom kilometru. To su cena “starta” i kilometraža od tačke u kojoj ulazite u taksi do odredišta.

...

 

--------------------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.----------------------------------------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!